Geoblog.pl    marcin3u    Podróże    Malta 2016    Dawna stolica Malty

Dawna stolica Malty

Malta
Malta, Mdina
Przejechano 1952 km

Do Mdiny dostaniemy się z Valletty autobusem 50 kierunek Rabat. Mdina to dawna stolica, wielkości Wawelu otoczona murami obronnymi położona w najwyższym punkcie wyspy. Posiada prawa miejskie a zamieszkuje ją około 300 osób. Uroku temu miastu naprawdę nie brakuje, wąskie uliczki starego miasta w którym wciąż mieszkają ludzie zachęcają do spacerów. Nieraz byłem zdziwiony kiedy samochody mijały mnie, musieliśmy "przyklejać" się do ściany i parkowały pod drzwiami domów. Z murów rozpościera się imponujący widok na znaczną część kraju ;) Za główna bramą mamy już Rabat z arabskiego przedmieścia, osobne miasto. Tu nie mogłem odmówić sobie wejścia do Domus Romana z ponoć najpiękniejszymi mozaikami w basenie morza śródziemnego. Niewielki obiekt ale zbiory okazałe, wejść trzeba koniecznie, zresztą popatrzcie na zdjęcia. Bilet to wydatek 6€.

Tu wszystko jest niedaleko i tak samo jest z Katedrą i Grotą św.Pawła, 2 minuty i byliśmy na miejscu. Na placu przed Katedrą w cukierni Parruccan kupiliśmy kilka lokalnych słodkości. Właściciel okazało się, że był w Krakowie. Jak dowiedział się, że jesteśmy z Polski to dał nam na pamiątkę pocztówkę, oraz podawał nam do spróbowania przed zakupem prawie wszystkiego ;) Wignacourt Muzeum to chyba najlepiej wydane 5€ na Malcie, z tym biletem wejdziemy do Katedry św.Pawła, Groty św.Pawła, Katakumb pod Katedrą (całkiem spore i można się zgubić) oraz do Muzeum.

Warto też pospacerować uliczkami Rabatu bo na pewno jest niedoceniane przez turystów. Wracamy do Valletty tam łapiemy kolejny autobus, dziś odwiedzimy jeszcze jedno miejsce.

marcin3u
Marcin Krajewski