Geoblog.pl    marcin3u    Podróże    Rīga 2015/16    A po Świętach kolejne Święta!

A po Świętach kolejne Święta!

Łotwa
Łotwa, Rīga

Lotnisko:

Komunikacja miejska:

Z lotniska do centrum miasta dostaniecie się szybko autobusem 22, bilet jednorazowy w cenie 1,15€ do kupienia w automacie na przystanku. My kupujemy 5 dniowy za 15€, nie potrzebnie bo okaże się, że w Sylwestra i Nowy Rok komunikacja miejska jest za darmo.

Nasz hotel:
175,50€/5nocy/2os.

O Rydze:

Opisywać atrakcji Rygi nie zamierzam, robiłem już to w wpisie z 2010 roku, podzielę się z wami kilkoma spostrzeżeniami. Jakby nie patrzeć przez ostatnie 5 lat trochę się zmieniło. Na pewno po wprowadzeniu Euro jest drożej. Komunikacja miejska zyskała lepszy tabor. Miasto wypiękniało (nie dotyczy Okręgu Moskiewskiego;) Rosjan nadal jest dużo, przygotowują się do Świat bo Luteranie i Katolicy tak jak my już Święta mieliśmy, a prawosławni dopiero za tydzień. Dzięki temu cały czas czuć magię Bożego Narodzenia. Na Rynku jarmark bożonarodzeniowy oferuję różności, stoi choinka palą się ogniska. Mróz szczypie w poliki, warto się rozgrzać czymś smacznym i wypić grzańca. Na ulicy wzdłuż Dźwiny zamknięto ruch pomiędzy mostami rozstawiana jest scena z telebimami oraz koksowniki, o północy przywitamy Nowy Rok! Nie ma złej pogody tylko są ludzie źle ubrani wiem co mówię! Jeśli ubrałeś,aś się źle pomyśl o bazarze przy Centrāltirgus, zakup ciepłych wełnianych rękawic, skarpet ewentualnie kalesonów nie stanowi problemu. Nie dajcie się, jak obczają, że słabo mówicie po rosyjsku mogą was próbować oszukać. Na imprezę sylwestrową można przynieść swój alkohol tak jak to robią miejscowi, na bramkach sprawdzali tylko materiały niebezpieczne, broń i materiały wybuchowe. 1 stycznia było wszystko zamknięte prócz restauracji i... hipermarketów!! Naszą ulubioną restauracją było restauracja Młyn Dzirnavas sieci Lido. Jest to przyjemna lokal serwujący tradycyjne Łotewskie potrawy, mają też swój własny browar. Smacznie i nie drogo, polecamy. Dwudaniowy obiad z deserem i czymś do picia w granicach 7-10€.

Odwiedzić trzeba też Hale Targowe gdzie kupić można wszystko. Polecam kupić 2-3kg bochenek żytniego fantastycznego chleba, nigdzie nie kupicie chleba takiego jak w republikach nadbałtyckich. Konserwy rybne to też specjalność Łotyszy a, że rybka lubi pływać to koniecznie też kupcie ryski balsam.

Warto skoczyć nad morze, nigdy nie byłem nad morzem zimą, o dziwo nawet nie wiało aż tak bardzo! Np. bilet z Rygi do Dubulti 1,50€.

marcin3u
Marcin Krajewski