Geoblog.pl    marcin3u    Podróże    香港, 澳門 (Hong Kong, Makau), Kuala Lumpur, กรุงเทพฯ (Bangkok) 2014    Błotniste ujście

Błotniste ujście

Malezja
Malezja, Kuala Lumpur

Na pokładzie samolotu kupuję starterek tuntalk, trzeba wypełnić formularz gdyż wszystkie karty SIM w Malezji muszą być zarejestrowane. Lądujemy na stosunkowo nie dawno oddanym (09.05.14) terminalu KL International 2, czyli po prostu klia2. Terminal bardzo duży, w zasadzie to jest osobne lotnisko bo posiada własną drogę startową i wieże kontroli lotów. Oddalone od 1 terminalu o 2km, obsługuje tak jak Modlin tanie linie lotnicze, głównie największego przewoźnika jakim jest AirAsia. Kontrola paszportowa odbywa się błyskawicznie, odciski palców wskazujących zeskanowane, pieczątki wbite, można iść. Hala odlotów i przylotów bardziej przypomina jakieś wielkie centrum handlowe niż lotnisko. Owa galeria jest znakomicie skomunikowana z Centrum miasta poprzez linie kolejową kliaekspres. Cena przejazdu w jedną stronę 35MYR. Walutą Malezji jest ringgit kurs do PLN przyjmijmy 1:1, lepiej być nie może.

Tanie linie lotnicze:

GSM:

Na dworcu KL Sentral postanawiamy wziąć taxi. Trzeba odstać swoje w kolejce do punktu w którym podajesz adres płacisz i z paragonem idziesz na zewnątrz do pierwszego wolnego drivera. Bardzo fajne rozwiązanie zwłaszcza, że za kurs 7km około drugiej w nocy płacimy 21MYR na dwóch. Trafiamy pod nasz hotel, hinduska dzielnia, hotel też hinduski. Kartą płacić nie można, w portfelu tylko $$$. Szukamy bankomatu. Krótka wizyta w sklepie u hindusa po wodę. Pokój bez okna no pięknie, faktycznie nie doczytałem w rezerwacji. Musieliśmy zmienić pokój, ale nie z powodu okna. Z Hodakiem spać nie zamierzam, prosimy recepcję o twin. Idziemy spać mega zmęczeni chwilę po czwartej rano przy bollywoodzkich teledyskach z kablówki (nawiasem mówiąc koszmar).

310MYR/4noce/2os.

Budzimy się około jedenastej przed południem, nie ma co siedzieć w pokoju bez okien wychodzimy na miasto. Wychodząc z hotelu, z klimatyzacji szok! Ściana gorącego wilgotnego powietrza, na termometrze 33°C przy 93% wilgotności!, aż mnie zatyka. Ja biały "Homo Sapiens Varsoviensis" z północy nieprzyzwyczajony do takiej pogody pocę się błyskawicznie. Dwie ulice dalej mamy stację kolejki jednoszynowej (Monorail) Chow Kit. Całkiem fajna, coś nowego, choć wagoniki mają swoje lata i się telepią na boki. Cena biletu w zależności od pokonanej trasy, wybieramy w automacie gdzie chcemy jechać, system wylicza cenę, płacimy, dostajemy żeton, możemy jechać. Wysiadamy na Maharajalela, stąd parę minut do Petaling Street, chiński bazar ze wszystkim, głównie podróbkami. Dają też jeść, a że już prawie trzynasta a my "głodni być" wybieramy noodle z kaczką na początek. Naszą rozmowę usłyszał Janusz, Dzień Dobry itd. Okazało się że, Janusz to Janusz Kolasa pisze przewodnik po tej części świata. Przyjechał dzisiaj do KL z Langkawi, a że dawno nie rozmawiał z nikim po Polsku to tak sobie pogadaliśmy przy obiedzie. Dowiedzieliśmy się od Janusza sporo ciekawych, przydatnych informacji na przyszłość, paru historii i anegdot. Poruszyłem temat prania (bo zapasy z PL się kończą), wpadliśmy z Hodakiem w konsternację gdy Janusz z wielkim zdziwieniem zapytał nas: "To wy nosicie majtki?" Generalnie dużo śmiechu było. Z Januszem pokonaliśmy jeszcze kilka przecznic dochodząc razem do akwarium. My zostaliśmy a nasz nowy kolega poszedł dalej w miasto. Akwarium spore i całkiem fajne, jest ruchomy chodnik pod głównym zbiornikiem. W niektórych gablotach można dotykać morskich stworzeń gołymi rękami, a na końcu jak to bywa kupić t-shirta. Bilet dla obcokrajowca 50MYR(38MYR dla Malaja).

Generalnie akwarium jest prawie że na tyłach Petronas Twin Tower i tam się udajemy zobaczyć te 452m dwa cudeńka. I muszę przyznać robią wrażenie, w rzeczywistości są jeszcze fajniejsze niż na zdjęciach. Jest gorąco, po prostu lato, przyzwyczajony z Polski mózg myśli sobie słońce zajdzie koło 22, ale nic z tego jesteśmy blisko równika koło 18 robi się ciemno i już. Przypomniały mi się podróże kulinarne Makłowicza, było kilka odcinków z Malezji w tym chyba dwa z KL. Makłowicz polecił spojrzeć na miasto i na Petronas Tower z innej wieży. Udajemy się do KL Tower, Menara ( wieża telewizyjna). Trochę trudno tu trafić bo wieża jest na wzgórzu prowadzi kreta droga. Na szczęście z pod bramy kursuje busik który dowozi na górę chętnych. Bilet w stepu na tzw. Open Deck (288m, winda pokonuje tą trasę w 54s!) to spory wydatek bo aż 99MYR, butelka wody w kształcie wieży gratis. Uważam, że to dobrze wydane pieniądze nie żałuję, ponieważ widoki na miasto powalają.

Przed 22 wracamy jeszcze na Petaling Street na kolację. Ryż z warzywami, zupa Asam Laksa, a do tego jagnięce Satay z sosem z orzeszków ziemnych genialne. Jadłem kiedyś u brata w Holandii ale tamte były mrożone z marketu nie tak dobre.

marcin3u
Marcin Krajewski