Geoblog.pl    marcin3u    Podróże    Sandefjord‎ 2013    Słoneczna Norwegia

Port Lotniczy Torp:

Koleje Norweskie:

Prom do Strømstad (Szwecja):

Storna miasta:

Chwilę przed godziną 8 lądujemy na lotnisku w Torp, pierwszy pociąg do Sandefjord odchodzi 9:15. Tak więc nie ma na co czekać ruszamy z buta mamy do przejścia 7km. Po wyjściu z terminalu skręcamy w lewo udając się przez parking mijając szlaban, na końcu parkingu znowu skręcamy w lewo, dalej prosto 2km do stacji kolejowej i rozwidlenia dróg. Tu skręcamy w prawo zgodnie z tablicą informacyjną, do Sandefjord tylko 5km. Jest bardzo czysto i ładnie wszędzie są typowe dla Skandynawii drewniane domy i stodoły zazwyczaj pomalowane na czerwono. Po godzinie dochodzimy do miasteczka, pogoda jest idealna bezchmurne niebo i około 24 stopnie, lepiej być nie mogło. Parę godzin w zupełności wystarcza na obejście miasteczka, poznanie topografii terenu i życia mieszkańców. Zawsze wiedziałem, że w Norwegii jest drogo, ale po zajściu do dyskontu po wodę i coś na piknik do zjedzenia po prostu mnie zatkało. Chleb 15zł, woda 0,5l 12zł, wędlina 100g 13zł, ketchup mała butelka 8zł. Dobrze, że z Polski wziąłem 2 banany i 2 batoniki musli, a na Okęciu wziąłem wodę za 4PLN. W końcu miał to być wyjazd budżetowy ;) Zresztą tak się wszyscy przestraszyli cen, że do restauracji nawet nie zaglądaliśmy. Życie miasta związane jest z morzem, oraz z wielorybnictwem. Można odwiedzić Muzeum Wielorybnictwa i statek wielorybniczy, oraz całkiem fajną fontannę poświęconą temu tematowi. Wszystko w centrum na niewielkim obszarze, potem na wszystko można spojrzeć z góry z punktu widokowego, poleżeć na skałkach lub pochodzić po lasku z fajnym jeziorkiem. Spotkani Polacy którzy przylecieli zresztą razem z nami powiedzieli nam, że gdzieś dalej jest fajna plaża na której można sobie odpocząć. Poszliśmy na poszukiwania, raczej nie dotarliśmy w to miejsce ale na naszej micro plaży też było fajnie. Wracamy na stację kolejową skąd mamy pociąg 17:38, jedna stacja, 4 min jazdy, bilet 40NOK (22PLN!), na stacji czeka autobus który podwozi pod sam terminal. 18:55 mamy lot powrotny tym razem do Poznania.
TRF>POZ 34PLN/os.

marcin3u